Sint-Knoetsdag

January 13, Monday

Sint-Knoetsdag
© ShutterStock
Dzień św. Cnuta, znany również jako Dzień św. Cnuta Wielkiego lub Dzień Św. Knut obchodzony jest 13 stycznia w krajach skandynawskich, zwłaszcza w Szwecji i Finlandii. Święto to oznacza zakończenie obchodów Bożego Narodzenia i tradycyjnie w tym dniu odkłada się ozdoby świąteczne, żegnając Boże Narodzenie.

Pochodzenie święta
Święto zostało nazwane na cześć świętego Cnuta IV, króla Danii, który panował w latach 1080-1086. Cnut był władcą znanym ze swojego wsparcia dla kościoła i chęci wzmocnienia władzy królewskiej. Patronem Danii został po swojej śmierci, kiedy został zabity przez zbuntowaną szlachtę. Następnie został kanonizowany jako męczennik przez Kościół katolicki w 1101 roku. Choć święto to nie jest bezpośrednio związane z jego męczeństwem, jego imię zaczęto kojarzyć z zakończeniem obchodów Bożego Narodzenia.

Tradycje świąteczne
„Pożegnanie Bożego Narodzenia”. Dzień św. Cnuta tradycyjnie kojarzony jest z końcem okresu Bożego Narodzenia, kiedy ludzie usuwają choinki, dekoracje i akcesoria noworoczne. Dzień ten uznawany jest za oficjalny koniec świąt Bożego Narodzenia.

„Taniec wokół choinki”. W niektórych regionach Szwecji i Finlandii istnieje zwyczaj odprawiania ostatniego tańca wokół choinki przed jej zdjęciem. Rodziny zbierają się, aby uczcić choinkę i inne świąteczne atrybuty, zabawnymi tańcami i grami.

„Impreza Knuta”. W Szwecji organizuje się przyjęcia z okazji zakończenia wakacji, podczas których podawane są tradycyjne świąteczne potrawy. Ten dzień jest często okazją do spotkania się z przyjaciółmi i rodziną, aby ponownie cieszyć się resztkami świątecznego jedzenia.

Symboliczne pozbycie się choinki. Po zakończeniu wakacji drzewo jest wyrzucane lub poddawane recyklingowi. W niektórych szwedzkich miastach odbywają się imprezy, podczas których dzieci i dorośli biorą udział w świątecznych procesjach, wynosząc choinki na zewnątrz do recyklingu.

Sint-Knoetsdag

Sint-Knoetsdag – resterende dagen: 10. Aftellen naar evenement aanmaken

Sint-Knoetsdag in andere jaren

Sint-Knoetsdag in andere landen

Deze website gebruikt cookies. Bij het verder gebruiken van deze website, ga je akkoord met onze voorwaarden betreffende cookies.